wina niemieckie

Wina niemieckie

Jeszcze w czasach, gdy wina niemieckie kojarzyły mi się wyłącznie z niebieską butelką Liebfraumilch, pojechałem na targi do Kolonii. Nocowałem w niewielkim, sennym miasteczku na przedmieściach – rozumiesz, cięcie kosztów…. Tuż obok mojego pensjonatu był mały sklep z winami. Któregoś dnia, wracając spacerkiem z dworca, po prostu tam wszedłem. Lekki półmrok, cisza, spokój. Na ścianach regały pełne butelek, tylko ja i kobieta za ladą. Witamy się, ja oglądam, ona mi nie przeszkadza… „czy chcesz czegoś spróbować” pyta? 

Nie wiem, nie znam się na winie – odpowiadam.

To spróbuj tego – ona na to. Bierze do ręki korkociąg i otwiera butelkę… 

Biorę do ust łyk wina, ona mnie obserwuje, zero stresu, zero presji, rozmawiamy sobie, kobieta otwiera drugą, potem trzecią…  rozmawiamy coraz swobodniej, jest po prostu sympatycznie…

Jak myślisz? Kupiłem coś w tym sklepie, czy nie?

Gdzie powstają najlepsze wina niemieckie?

wina niemieckie Pfalz

Przyjmuje się, że północną granicą dla uprawy winorośli jest 50 stopień szerokości geograficznej. Niemcy mają 13 oznaczonych regionów winiarskich. 11 z nich mieści się między 50 a 47 stopniem. Co to oznacza?  Przede wszystkim to, że uprawa win białych daje lepsze efekty. Tak jest w istocie w Niemczech. Mniej więcej 3/4 produkcji, to białe wina. 

Pewnie określenia „wina reńskie” i „wina mozelskie” nie są Ci obce. Ren oddziela niemieckie winnice od Alzacji – swoją drogą wyjątkowego regionu na winnej mapie Francji. 

Badenia

Po stronie niemieckiej leży Badenia – najbardziej na południe wysunięty region winiarski Niemiec. Nie jest zaskoczeniem, że dominują tam te same, choć czasem inaczej nazywane odmiany winorośli. Pasmo Wogezów zatrzymuje masy ciepłego powietrza z południa, co sprawia, że ta część Niemiec bywa najcieplejsza. To dobre warunki dla upraw odmian czerwonych i tak się dzieje w Baden.

Pfalz czyli Palatynat

Na zachodnim brzegu Renu zlokalizowane są winnice Palatynatu.  Jeśli szukasz Rieslinga, to Pfalz jest dobrym miejscem. To największe na świecie pod względem powierzchni obszary uprawy tej odmiany. Jest też trochę Spaetburgundera godnego uwagi.

Rheinhessen czyli Hesja Nadreńska

Rheinhessen czesto pojawia się na etykietach win w polskich sklepach.  Główną odmianą jest tu Sylvaner, dający wina przyjazne i stosunkowo łatwe – co nie oznacza proste. Rheinhessen to też niemieckie wino musujące, czyli Sekt.

Rheingau

Króluje tu riesling, który długo dojrzewa, dając złożone wina o wysokiej kwasowości. To także dobre miejsce dla Spaetburgundera, jak Niemcy nazywają Pinot Noir.

Mozela

Słynne, tarasowo położone winnice znajdziesz na obu brzegach meandrującej Mozeli, lewego dopływu Renu. To najstarszy niemiecki region winiarski. Riesling i Muller-Thurgau dobrze się czują na tutejszych glebach łupkowych.

Klasyfikacja win niemieckich

Pozornie mało zrozumiała, jak bywa u Niemców, wyjątkowo logiczna i nie pozostawiająca złudzeń. Podstawowym kryterium jest  dojrzałość owoców. Tę określa się mierząc zawartość cukru w moszczu, a więc przed fermentacją. Sprawia to czasem problemy, bo tak samo oznaczone wino może w efekcie zawierać mniej lub więcej cukru resztkowego. Innymi słowy Kabinett może być wytrawny a nawet półsłodki.

Jeśli chodzi o jakościowe wina niemieckie, to najważniejszym czynnikiem oceny jest jakość w kieliszku a nie miejsce, gdzie wino powstaje. Wina są oceniane i otrzymują  Urzędowy Numer Badania.

Jak rozumieć etykietę wina z Niemiec?

wina niemieckie riesling
  • Kiedyś Tafelwein, teraz Deutscher Wein oraz Landwein, to proste wina stołowe, często mieszane, dosładzane.
  • QbA – Qualitätswein bestimmter Anbaugebeite – bez wyróżnika i z wyróżnikiem, który informuje o zawartości cukru w owocach (nie w winie!)
    • Kabinett
    • Spaetlese
    • Auslese
    • BA (Beerenauslese)
    • TBA (To Be Advised – żartuję – Trockenberrenauslese)
  • QmP – Qualitätswein mit Praedikat – klasa powyżej QbA
  • VDP – Verband der Deutchen Pradikatsweine , także Grosses Gewachs / Erstes Gewachs – wina podlegające komisyjnej ocenie jakości.

Oznaczenie smaku

  • Trocken – to wino wytrawne
  • Halbtrocken – półwytrawne
  • Lieblich – półsłodkie
  • Suss – wina słodkie

Wina niemieckie – podsumowanie i dalsza lektura

Jeśli cenisz białe wina, to zdecydowanie warto poznać ofertę niemieckich winiarzy. Riesling jest pozycją obowiązkową, ale nie każdemu będzie odpowiadać stosunkowo wysoka kwasowość. Eksperymentuj z Muler-Thurgau i Sylvanerem a na pewno znajdziesz ciekawe propozycje.

Ciekawostką, z którą się spotkałem, był Federweisser – młodziuteńkie wino, popularne w Niemczech, Austrii a także w Czechach i Słowacji, gdzie znane jest pod lokalnymi nazwami.

Zwolennicy win czerwonych mają mniejsze pole wyboru. Dobre Spaetburgundery są rzadko spotykane i raczej drogie. Z drugiej strony to właśnie niemiecki Pinot Noir zrobił na mnie największe wrażenie. 

Jeśli ten wpis to dla Ciebie za mało, to mam dobrą wiadomość. Niemcy doskonale promują swoje wina. Zajrzyj na stronę winaniemieckie.pl Znajdziesz tam wiele ciekawych i pogłębionych informacji a także świetne sugestie, jak łączyć wino z jedzeniem.

Do zobaczenia na degustacji win niemieckich!

Przewiń na górę