Chablis 2019 Franocis Noblecour

Chablis 2019 Franocis Noblecour

Podczas niemieckiej wycieczki miałem okazję spróbować „marketowego” białego bugrunda, Chablis 2019. Zanim przejdę do notki degustacyjnej, kilka słów o apelacji.

Apelacja Chablis

Chablis leży w północnej części Burgundii, oddzielone od głównych winnic Burgundii przez wzgórza Morvan.

Klimat w Chablis jest kontynentalny, a więc ciepłe lata i chłodne zimy. Relatywnie duża różnica temperatury miedzy dniem a nocą sprzyja kwasowości owoców.

Charakterystyczną cechą gleby w Chablis jest wysoka zawartość kredy i gliny z okruchami muszli i małży. Ta unikalna gleba przyczynia się do wyjątkowego charakteru win z tego regionu, dodając im mineralności.

Postaw znak równości między Chablis i chardonnay. Jeśli na etykiecie nie jest podany szczep, to wiadomo, że to chardonnay, bo to jedyny dozwolony w Chablis do produkcji białych win. TChardonnay bardzo dobrze oddaje specyfikę terroir, dlatego wina Chablis nie mają jednej, uniwersalnej charakterystyki. Możesz trafić na rześkie, mocno kwasowe Chablis, jak i na bogate, wręcz oleiste wino, o nieziemskiej strukturze i złożoności.

Klasyfikacja win Chablis

W Burgundii podstawą klasyfikacji jest jakość działki. Te najlepsze, o perfekcyjnym nasłonecznieniu i glebie, zyskują najwyższą ocenę – i cenę.

Chablis Grand Cru

To najwyższa klasyfikacja, obejmująca jedynie niewielką powierzchnię winnic, w sumie nieco powyżej 100 ha. Wina te są najbardziej złożone, długo dojrzewające i najdroższe. Oficjalnie jest 7 Grand Cru: Blanchot, Bougros, Grenouilles, Les Clos, Les Preuses, Valmur i Vaudésir. Aby to nie było zbyt proste, to w obrębie parcel Preuses i Vaudésir jest położona malutka, 2,5 hektarowa działka La Moutonne. Wina z niej oznaczane są jako La Moutonne Chablis Grand Cru – czyli w istocie jest to ósme Grand Cru…

Chablis Premier Cru

Działki o świetnej lokalizacji, niewiele ustępujące najwyższej kategorii. Parcel Premier Cru jest czterdzieści, a niektóre z najbardziej znanych to Montée de Tonnerre, Fourchaume i Vaillons.

Chablis

To ponad 60% produkcji w apelacji. Dlatego trudno o jednoznaczną charakterystykę tak oznaczonych win. Znajdziesz tu wszystko, co ma do zaoferowania chardonnay. Wiele zależy od szczęścia i praktyki – trzeba po prostu próbować i szukać wina, które będzie Ci odpowiadało. Nasz dzisiejszy bohater pochodzi właśnie z tej najszerszej grupy i moim zdaniem nie zawodzi. Ale jeszcze chwila, bo została ostatnia pod-apelacja, czyli…

Petit Chablis

Wina z tymi słowami na etykiecie pochodzą z mniej prestiżowych położeń, ale nadal oferują charakterystyczny styl Chablis i stanowią doskonały wybór do codziennego picia. Raczej nie przeznaczone do długiego przechowywania.


Chablis to apelacja, która stanowi doskonały przykład, jak unikalne kombinacje gleby, klimatu i tradycji winiarskich mogą stworzyć wina o niepowtarzalnym charakterze. Wina Chablis są cenione na całym świecie i stanowią ważną część dziedzictwa winiarskiego Burgundii.

Chablis 2019 Franocis Noblecour – notka degustacyjna

Chablis 2019

Miałem okazję spróbować tego wina w Berlinie, gdzie nasza przemiła Gospodyni zaserwowała to wino w gorące, sierpniowe popołudnie. Wino pochodziło z oferty lokalnej sieci ekologicznych marketów. To była dobra informacja, choć na etykiecie nie znalazłem informacji potwierdzającej organiczny charakter wina.

Oko

Poproszono mnie o otwarcie wina. I to moim ulubionym trybuszonem, a nie jakimś udziwnionym korkociągiem. Odciąłem więc kapsel i zobaczyłem silikonowy korek. To nie był dobry znak, pojawiły się wątpliwości. Jak rozlałem wino do kieliszków wątpliwości przeszły w zaskoczenie. Spodziewałem się cytrusowo – zielonych refleksów, a dostałem płynne złoto! Piękny, nasycony kolor, z bursztynowymi refleksami, zapowiadał dojrzewanie w beczce, a więc coś więcej, niż „zwykły” burgund…

Nos

I potwierdziło się to w nosie. Dojrzałe, pełne słońca cytrusy, białe owoce, morele, ziołowe i maślane akcenty dały fantastyczną zapowiedź tego, co się będzie działo w ustach.

Usta

I faktycznie – wino o bardzo dobrej strukturze, bogate, wielowymiarowe, ze stuprocentowym potwierdzeniem aromatów. Rewelacyjna integracja 12,5% alkoholu. Początkowo brakowało mi trochę kwasowości, którą maślane nuty lekko usunęły w cień, jednak ślinianki mocno popracowały.

Finisz średni, przyjemny i elegancki. Podsumowując – to wino da Ci wiele przyjemności, a w towarzystwie owoców morza ze smażonymi warzywami wprowadzi Cię w błogostan. Jak się dowiedziałem, że to wino kosztuje coś koło 8 euro, to zacząłem się zastanawiać, ile butelek zmieści mi się do bagażu…

Nie wiem, czy jest polski dystrybutor, ale jeśli zobaczysz gdzieś na półce w sklepie Chablis 2019 Franocis Noblecour, to bez wahania kup!

Wino ze zbiorów 2019 jest teraz w szczytowym momencie dojrzałości. Do picia natychmiast, dalsze starzenie jest niepotrzebne a wręcz niewskazane.

Co pasuje do Chablis 2019 Franocis Noblecour?

Chablis 2019 i owoce morza

Rześkie, kwasowe i minerane Chablis sprawdza się doskonale do dań z ryb i owoców morza.

Im danie bogatsze w smaki, tym wybieramy bardziej złożone wino. Dojrzewane w dębie Chablis 2019 idealnie pasowało do ragoût z małymi kałamarnicami. Poetyckie wręcz połączenie!

Następne pół dnia biegałem po Berlinie ale niestety, nie znalazłem tego absolutnie rewelacyjnego wina. Może Ty będziesz mieć więcej szczęścia. Jeśli zobaczysz gdzieś Chablis 2019 Franocis Noblecour, kupuj bez wahania!

Chcesz skomentować ten wpis? Zrób to na Facebooku!

Przewiń na górę