Federweisser

Federweisser – czy to wino?

Czy mówi Ci coś słowo „federweisser„? Jeśli nie, to spieszę z wyjaśnieniami. Chodzi o młode wino, ale tak młode, że wręcz fermentujące! Czy to się w ogóle nadaje do picia? Jeśli będziesz mieć okazję, to spróbuj i odpowiedz sobie na to pytanie!

Ale o co chodzi z tym federweisserem?

Wino czy nie wino? Mniejsza o definicję. Federweisser jest prawie jak sok winogronowy, ale już lekko fermentuje, więc ma odrobinę alkoholu. Trudno o jednoznaczną charakterystykę federweissera, ponieważ to wino żyje! Jutro będzie inne, niż było wczoraj! Informacja o zawartości alkoholu jest orientacyjna i w zasadzie pokazuje maksymalną możliwą, a nie faktycznie taką, jak w butelce, którą kupujesz. Jeśli chodzi o opisywane tutaj wino, to nie miało więcej, niż 3-4 procenty alkoholu, przy 11% podanych na etykiecie.

federweisser i zweibelkuchen

Federweisser jest słodkawy, musujący i trochę mętny. Winni puryści pewnie się do niego nie dotkykają – i ich strata!

Niemcy często jedzą go z tradycyjnym „Zwiebelkuchen„, czyli ciastem cebulowym. Brzmi smakowicie, prawda? Jeśli jesteś w regionie winiarskim podczas sezonu, koniecznie spróbuj!

Jak produkuje się federweisser?

Federwesser jest dostępny tylko kilka miesięcy w roku, w okresie zbioru winogron. Owoce są miażdżone, aby uzyskać sok. Niektórzy producenci używają tradycyjnych metod, takich jak deptanie winogron, także Twój feder może mieć dodatkowe nuty w bukiecie (żartuję sobie 🙂 )

Sok z winogron naturalnie zaczyna fermentować dzięki dzikim drożdżom obecnym na skórce winogron lub poprzez dodanie kultury drożdży winiarskich. Zamiast poczekać, aż fermentacja się zakończy (jak w przypadku tradycyjnego wina), federweisser jest butelkowany w bardzo wczesnym etapie fermentacji. Oznacza to, że wino jest naturalnie słodkie, mętne, pełne wartościowych składników mineralnych i witamin. A w dodatku lekko musujące i orzeźwiające.

Ze względu na trwającą fermentację i wytwarzany dwutlenek węgla butelki federweissera są zamykane specjalnymi korkami, które pozwalają gazom uciekać, zapobiegając tym samym rozerwaniu butelki.

Gdzie kupić federweissera?

Federweisser jest produktem nietrwałym. Musi być przechowywany w chłodzie i skonsumowany w ciągu kilku dni od zakupu, ponieważ fermentacja nadal zachodzi.

Ze względu na krótki okres trwałości wino tego typu jest zazwyczaj dostępne tylko lokalnie, w regionach winiarskich i sprzedawane wprost od producenta. Uwaga, nie możesz trzymać go długo – trzeba wypić szybko. Uwierz mi, nie ma z tym żadnego problemu!

Ja miałem szczęście trafić na federweissera podczas wakacyjnej wycieczki do Berlina, w niewielkim, ale świetnie zaopatrzonym sklepiku z winem, prowadzonym przez przemiłą parę Silversów.

Federweisser Berlin
Federweisser

Notki degustacyjnej nie będzie, bo to wino za każdym razem smakuje inaczej – i pewnie to też jest ważne dla wielbicieli gatunku. Powiem szczerze, moja ocena jest wyjątkowo pozytywna – szkoda czasu na zakup jednej butelki – kup od razu dwie!

Kliknij tu, jeśli chcesz poznać lepiej wina niemieckie.

Chcesz skomentować ten wpis? Zrób to na Facebooku!
Przewiń na górę