filmy z winem w tle

7 najlepszych filmów z winem w tle

Wino nie jest zwykłym produktem. To efekt pasji, poświęcenia, wytrwałości. Wybitne wino to swoiste dzieło sztuki, które potrafi poruszyć nie tylko zmysły ale też emocje. W winie można się nawet zakochać. Nie wierzysz? Obejrzyj wybrane przeze mnie filmy z winem w tle a przekonasz się, że to prawda. Oto moja selekcja najlepszych filmów z winem w tle.

Somm

Ten film pojawia się na pierwszym miejscu nieprzypadkowo, choć nie znaczy to, że jest najlepszym filmem z winem w tle. „Somm” to amerykański film dokumentalny z 2012 roku w reżyserii Jasona Wise’a. Przedstawia trudną drogę do zdobycia tytułu Master Sommeliera – jednego z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych do zdobycia tytułów w świecie wina.

Opowiada historię czterech mężczyzn z różnych środowisk, którzy przygotowują się do zdania egzaminu na Master Sommeliera. To wyjątkowo skomplikowany i stresujący test, który ocenia wiedzę kandydatów na temat win z całego świata, a także ich praktyczne umiejętności degustacyjne i serwowania wina.

Film obejrzałem niedługo po tym, jak sam zdałem egzamin WSET 2 – z pewnością nie tak trudny – ale czułem pewnego rodzaju solidarność z bohaterami filmu, bo potrafiłem docenić ich wysiłek.

Jednak „Somm” to nie tylko film o próbie zdania egzaminu. To także wgląd w fascynujący świat wina, który ukazuje jego złożoność, piękno i to, jak wiele trudu i pasji jest w każdej butelce. Film doczekał się sequela, jednak znacznie niższych lotów.

Red Obsession (Czerwona obsesja)

Znajomy właściciel winnicy w Rioja opowiadał mi o wizycie Chińczyków, którzy przybyli do niego na degustację. Chińczycy przylecieli helikopterem, wylądowali nieopodal bodegi. Po krótkim przywitaniu i „small talk” zapytali, które wino jest najdroższe i następnie zamówili… kontener. Cała wizyta trwała jakieś 20 minut a goście z Chin nie spróbowali nawet jednego wina…

„Red Obsession” to fascynujący dokument z 2013 roku, który w dość przewrotny sposób ukazuje globalizację wina, skupiając się szczególnie na obsesji na punkcie francuskich win z Bordeaux w Chinach.  

Narratorem filmu jest Russell Crowe, który zabiera widzów w podróż od pięknych winnic Bordeaux do zgiełku monumentalnych metropolii Chin. Zaczyna się od przedstawienia szlachetnych win Bordeaux, które przez wiele wieków były symbolem luksusu i elegancji. Jego twórcy prezentują nam tajemnice winiarskiego rzemiosła, wyjaśniając, dlaczego te konkretne wina są tak cenione na całym świecie.

Dalej „Red Obsession” przenosi nas do Chin. Kraju, który doświadczył niesamowitego boomu gospodarczego. Twórcy filmu przedstawiają zaskakujące obrazy zamożnych Chińczyków, którzy obsesyjnie kupują butelki najdroższych win z Bordeaux.

W Chinach panowała moda na obdarowywanie urzędników najlepszymi francuskimi winami, co napędzało koniunkturę i wywindowało ceny w Bordeaux oraz doprowadziło do poważnego zainteresowania inwestycjami w wino.

Problem w tym, że bańka pękła, bo chiński rząd zakazał przyjmowania „winnych prezentów”…

„Red Obsession” to znakomity dokument, który oglądasz niemal jak film akcji. Prezentuje świat wina z niezwykłej perspektywy, pokazując jego piękno i skomplikowaną naturę.

Dobry rok

Russell Crowe nieprzypadkowo jest narratorem w „Red Obsession”. „Papiery na wino” zdobył u Ridleya Scotta, twórcy takich wybitnych filmów, jak „Łowca androidów” czy „Obcy, ósmy pasażer Nostromo”.

„Dobry rok” (A Good Year) to film z 2006 roku.  Nie ma tu nic z mrocznego klimatu „Aliena”. To lekki i wzruszający film o odnajdywaniu siebie, wartościach, jakimi się kierujemy w życiu, miłości i oczywiście pasji z winem w tle.

Film opowiada historię Maxa Skinnera (Russell Crowe), bezwzględnego i cynicznego londyńskiego finansisty, który nie ma czasu na nic poza wyścigiem szczurów. Wszystko zmienia się, gdy dowiaduje się, że jego zmarły wujek zostawił mu winnicę w Prowansji we Francji. Max decyduje się pojechać tam, aby sprzedać posiadłość.

Max, który spędził u wujka dzieciństwo, teraz jest innym człowiekiem. Splot niezwykłych wydarzeń sprawia, że budzą się wspomnienia a Max odnajduje swoją utraconą naturę…

„Dobry rok” to historia o przemianie, poszukiwaniu szczęścia i odkrywaniu, że prawdziwy sukces nie zawsze jest tam, gdzie nam się wydaje. 

Bezdroża

„Bezdroża” (Sideways) to amerykańska komedia z 2004 roku w reżyserii Alexandra Payne’a. Film zdobył liczne nagrody, w tym Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany, i jest często uważany za jeden z najlepszych filmów o winie.

Opowiada historię dwóch przyjaciół – Milesa (Paul Giamatti), rozgoryczonego pisarza i miłośnika wina, oraz Jacka (Thomas Haden Church), aktora telewizyjnego na emeryturze, któremu Miles organizuje w Kalifornii coś w rodzaju przedłużonego wieczoru kawalerskiego.

Film „Bezdroża” wyróżnia się na tle innych filmów z winem w tle doskonałym aktorstwem. „Sideways” stały się kamieniem milowym w karierze Paula Giamatti. Jego Miles, nieco neurotyczny pisarz i nauczyciel z miłością do wina, zyskał ogromne uznanie krytyków. Pełna napięcia i subtelności interpretacja Giamattiego przyniosła mu wiele nagród, w tym nominację do Złotego Globu za najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu.

Kiedy w filmie Miles, wyraża swoją niechęć do merlota, rzeczywiście miało to zauważalne konsekwencje w realnym świecie. Badania pokazały, że po premierze filmu sprzedaż merlota spadła, podczas gdy sprzedaż pinot noir, który był ulubionym winem Milesa, wzrosła.

Bottle Shock (Wino na medal)

Rozumiem tłumacza, jednak wolę tytuł oryginalny – to gra słów.  Podobnie jak „The Judgement of Paris”, czyli sławna Degustacja Paryska, która stanowi kanwę filmu. To opowieść o niewielkiej winnicy w Napa Valley, która z Kopciuszka przemieniła się w Księżniczkę.

Akcja filmu rozgrywa się w 1976 roku, kiedy to Brytyjczyk, Steven Spurrier (grany przez Alana Rickmana), planuje zorganizować w Paryżu degustację aby promować kalifornijskie wina we Francji.

Jedną z winnic, które odwiedza Steven, jest Chateau Montelena, prowadzona przez ojca i syna – Jima (Bill Pullman) i Bo Barretta (Chris Pine). Jim poświęcił wszystko swojej pasji winiarskiej, a jego relacje z synem są dalekie od ideału. Czy wino będzie katalizatorem przemiany?

Film nawiązuje luźno do autentycznej historii Degustacji Paryskiej, która faktycznie zrewolucjonizowała świat wina i pozwoliła winom z Kalifornii zająć należne im miejsce. Jeśli chcesz poznać szczegóły tej fascynującej historii, piszę o tym na tej stronie.

Swoją drogą dziwię, się, że w Napa Valley nie stoi pomnik Spurriera…

Spacer w chmurach

Na koniec coś dla wielbicielek Keanu Reeves’a. „Spacer w chmurach” (A Walk in the Clouds) to klasyczny film z winem w tle.  

Keanu Reeves gra postać Paula Suttona, żołnierza powracającego z II wojny światowej do domu, gdzie próbuje ponownie zbudować życie. Na swojej drodze spotyka piękną kobietę, Victorię Aragon (grana przez Aidę Quinn), która jest w ciąży i boi się reakcji rodziny.

Paul proponuje jej, że będzie udawać jej męża, aby pomóc jej stawić czoła rodzinie. Para udaje się do winnicy Aragonów, malowniczego miejsca pełnego tradycji i pasji do winiarstwa. W miarę jak Paul pomaga w pracy w rodzinnej winnicy Victorii, rośnie między nimi uczucie…

Filmy z winem w tle – między rzeczywistością a fikcją

Wino w filmie to czasem randka z pinot noir w „Bezdrożach”, innym razem epicka przemiana w „Dobrym roku”. Ale bez względu na to, czy to romantyczny spacer po winnicach , czy naukowy sprint po certyfikat w „Somm”, jedno jest pewne – wino zawsze dostarcza nam niezapomnianych wrażeń. A więc kieliszek w górę za wino na ekranie!

Przewiń na górę